Ak Parti Ayasofya'yı İbadete Açar mı?

Ak Parti Ayasofya’yı İbadete Açar mı?

Soruyorum sizlere değerli okuyucular, Ak Parti Ayasofya’yı İbadete Açar mı? Bendeniz bu konuda pek ümitli değilim ve İnşallah yanılıyorumdur. Zira bu memleketin her Müslüman vatandaşı, Ayasofya’nın ibadete açılmasını istiyordur ve bu sebepten dolayı üzgündür. Eğer bir Müslüman Ayasofya’yı dert edinmemişse, onun Müslümanlığında ve imanında mutlaka sıkıntı vardır. Hiç kimse Ayasofya müze kalmalıdır diyemez. Hiç kimse Ayasofya ibadete açılırsa Batı bize siyasi ve ekonomik yaptırımlar yapar vs. diye serzenişlerde bulunamaz. Çünkü İstanbul fetih edilene kadar, İslam Dünyası çok büyük bedeller ödedi. Fatih Sultan Mehmet’e gelene kadar en başta sahabe Eyüp Sultan Hazretleri olmak üzere; nice sultanlar, komutanlar, ordular İstanbul’u fetih etmek ve Peygamber Efendimizin (aleyhisselâtüvesselam) müjdesine ve övgüsüne mazhar olmak için gayret sarf edip cihad ettiler. Nihayet Fatih Sultan Mehmet Han ve onun güzide ordusu bu müjdeye ve övgüye mazhar oldu ve İstanbul’u fetih etti. İstanbul’un (Konstantinopolis) en büyük kilisesi olan kılıç hakkı Ayasofya’yı bir an evvel ilk iş olarak cami yapıp orada Cuma namazını kıldı Fatih Sultan Mehmet ve ordusu. Konstantinopolis, yeni ismiyle İslambol oldu. Bugünkü ismiyle İstanbul!

Fatih Sultan Mehmet Han’ın Ayasofya Vakfiyesi

Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul fetih edildikten sonra Ayasofya’yı cami yapmış ve vakıf malı haline getirmiştir. Vakfiye namesinde ise açıkça beddua etmiştir. Ayasofya’nın cami olduğunu, kim Ayasofya’yı cami olmaktan çıkarıp başka bir statüye getirirse Allah’ın, meleklerin, peygamberlerin, Peygamber Efendimizin ve gelmiş geçmiş tüm Müslümanların laneti o kişi veya kişilerin üzerine olsun, azapları hafiflemesin ve haşr gününde yüzlerine bakılmasın!

Burada dikkat çeken ayrıntı bendenizin fikrine göre şu olmalıdır. Tarih boyunca İslam orduları nice diyarlar fetih ettiler ve nice kılıç hakları olan kiliseleri cami yaptılar. Ama bendeniz hiç duymadım bir kilise, cami olduktan sonra böyle bir beddua vakfiye namesinin yazıldığını. Acaba Fatih Sultan Mehmet Han, Allah tarafından geleceği gördü ve bu sebepten dolayımı bu vakfiye nameyi yazma ihtiyacı duydu. Birde kilise yapmaktan ziyade, cami olmaktan çıkarıp başka bir statü haline getirilmesine dikkat çekmesi, son derece ilgi çekici değil midir? Vakfiye namede ayrıca Ayasofya’dan tasarruf elde etmektende bahsediliyor ki, şu an müze statüsünde olduğu için devletin kasasına buradan ciddi paralar giriyor. Haliyle devlet Ayasofya’dan gelir elde ediyor. Bu gelirde haramların en büyüklerinden!

Şu bir hakikat ki, biz Ayasofya’yı aslına döndürmedikçe, bu millette aslına dönmeyecek.

Cumhurbaşkanının Ayasofya’yla İlgili Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonunda gerçekleşen Büyük Trabzon Buluşmasında Ayasofya ile alakalı açıklamalarda bulundu. Açıklama şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

“Ayasofya’yı ücretsiz hale getirebilmek için seçimlerden sonra aslına rücu ettirebiliriz. Ayasofya’yı müze olmaktan çıkarıp cami ismiyle müsemma haline getireceğiz.”

Burada iki tane soru var sorulması gereken!

Birincisi: 17 Mart’ta Ayasofya’nın ibadete açılmasını isteyenlere karşı şedid bir tepki gösteren cumhurbaşkanımız, şimdide Ayasofya’yı cami yapacağız ve ücretsiz girilecek diyor. Acaba seçim endişesi mi? Seçimlerden sonra Ayasofya meselesi sessiz sedasız gündemden düşecek mi?

İkincisi: Diyelim ki artık Ayasofya Müze olarak değil, Ayasofya Cami olarak anılacak ve girişlerde ücretsiz olacak. Peki ibadet yapılabilecek mi? Beş vakit ezan, beş vakit namaz, cuma namazı vs. diğer ibadetler yapılabilecek mi? Ayasofya Cami’ne imam, vaiz ve müezzin ataması yapılacak mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Mart’ta yapmış olduğu mitingde:

“Ayasofya’yı camiye çevireceklermiş, bu millet varya… bu can bu tende oldukça… böyle bir şeye asla müsaade etmez!”

İfadelerini kullanmıştı. Ancak ilginçtir ki aradan iki hafta bile geçmeden, Ayasofya’yı cami yapabileceklerini kendisi söyledi.

Sonuç Olarak

Bu konuda bir şey söylemek henüz erkendir ama daha öncede Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ilgili benzer ifadeler kullanıldığını göz önünde bulundurursak, bu iktidar Ayasofya’yı ibadete açmaz. En fazla yapacağı şey Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bizlere müzeye giriş ücretsiz olur. İsmini ise “Ayasofya Müzesi” olmaktan çıkarır ve “Ayasofya Cami” yaparlar. Ama yine ibadete açmazlar. Yani değişen tek şey ücretsiz girmek olur. Zaten yapmış olduğu açıklamadan anlaşılanda budur. Ayasofya’yla ilgili bu açıklamanın asıl sebebi ise oy endişesidir diye düşünüyorum.

Yazarlarımızdan değerli hocamız tarihçi Harun Çetin ağabeyimizin dediği gibi:

“Ayasofya’yı ibadete açmak bu iktidara nasip olmaz!”

Ek Olarak:

Her Müslüman Ayasofya şuuruna sahip olmalıdır. Bunun içinde bilgi sahibi olmalıdır. Sizlere yine değerli yazarlarımızdan tarihçi Serhat Arvas ağabeyimizin Kılıç Hakkı Ayasofya isimli kitabını alıp okumanızı tavsiye ediyorum. Hem Ayasofya Cami ile alakalı her Müslümanın bilmesi gerekenleri öğrenmiş olursunuz, hemde bu konuda gereği gibi şuur ve dert sahibi olmanıza yardımcı olur.

Yazan - Yavuz Şahin

Yavuz Şahin
Bir şeyi bilmek ve istemek başka, onu hayata geçirmek başka şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir