Damat Berat Albayrak Neden İstifa Etti?

Damat Berat Albayrak Neden İstifa Etti?

Ne zamandır dört gözle beklediğimiz bir hadise nihayet gerçekleşti. Allah’a hamd olsunki Damat Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa etti. Darısı bütünüyle devlet yönetiminde ehliyetsiz olan AKP’nin tamamının başına diyorum. Peki Damat Berat Albayrak neden istifa etti?

Bu sorunun cevabını vermeden önce biraz genel atmosfere ve ekonominin içler acısı ahvaline değineyim!

Ak Trollerin Yaşadığı Hayal Dünyası

Ak Troll olan insanlara baktığım zaman üzülüyor ve ibret alıyorum. Bu insanlar nasıl oluyorda bu kadar hayal dünyasında yaşıyorlar. Yaşanan her hadiseyi öyle bir şekilde yorumluyorlar ki, sanki AKP olmasa Türkiye Cumhuriyeti yıkılacak. Halbuki AKP, Türkiye’yi bir yıkıma doğru götürüyor, bundan bî haberler!

Berat Albayrak istifasınıda, büyük operasyon olarak değerlendirdiler. Ona, dış mihraklar ve içerideki işbirlikçileri operasyon çekmiş ve ayağını kaydırmış. Bu iddiaya kargalar bile güler. Böyle bir şey olabilir mi yahu!

Misal ben Fransa’nın cumhurbaşkanı olsam, Türkiye’de en başta Damat Berat Albayrak‘ı desteklerdim. Çünkü o başarısız ve ehliyetsiz bir ekonomi bakanıdır. Bu sebeple Türkiye ekonomisini resmen mahvetti. Böyle bir bakanın düşman olan Türkiye’de olması, Fransa’nın her türlü işine gelmektedir. Çünkü Türkiye’nin güçlü bir ekonomiye sahip olması asla Fransa’nın işine gelmez. Heleki Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye diz çöktürmek için, ekonomisi bitik bir Türkiye’nin olması lazımdır. Zira Türkiye’nin güçlü ordusu, güçlü ekonomi olmadan bir halt edemez! Ordunun gücünün sürdürebilirliğide, ekonominin gücünün sürdürebilirliğine bağımlıdır. Dolayısıyla Fransa cumhurbaşkanı olarak ben, bırakın Berat Albayrak’ın ayağını kaydırmayı, Berat Albayrak’ın ayağını kaydıranları suikastla bile ortadan kaldırırdım. O derece yani!

Yani Dolar 8.5 TL oldu, eğer Bakan Albayrak‘ın mücadelesi olmasa 20-30 TL olurdu gibi zırvaları geçin! Bakan Albayrak giderse, Türkiye yeniden İMF kapılarında diz çöker masallarını geçin! Türkiye şu an zaten birçok uluslararası finansal kuruluşun, Piyasa yapıcılarının karşısında diz çökmüş durumdadır. Bu sadece halka yansıtılmıyor! Milleti bu zırvalarla ve masallarla aldatmayı artık bırakın! Başka bir yazımda, memleketin nasıl uluslararası finansal kuruluşlarına ve piyasa yapıcılarına karşı diz çöktürüldüğünüde yazacağım.

İMF’ye Değil Ama İMF’den Başka Her yere Faizli Borç Batağındayız!

Bugün AKP’nin ve Ak Trollerin en çok övündükleri ve başarı olarak millete salladıkları hadiselerden biriside, İMF’ye borcumuzun olmamasıdır. İMF’ye olan borçların bitirilmesidir. Oysaki İMF’ye değil ama İMF’den başka heryere faizli borç batağındayız!

Türkiye, düşük ve orta gelirli 120 ülke arasında en çok dış borca sahip olan 6. ülke olmuştur. Hâli hazırda var olan dış borcumuz ise 440.9 milyar Dolardır! Türkiye bugün bu borcu döndürememekte ve ne yazık ki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında parada kalmamaktadır. Ali Babacan geçen çıktığı televizyon programında, devletin kasasının -30 Milyar (eksi otuz milyar) Dolarlarda olduğunu iddia etmişti.

Türkiye şu anda muhtaç bir ülke! Aslında küreselcilerin her türlü dayatmasına boyun eğecek kıvama geldi. 2023 seçimlerinden sonra küreselcilere taviz üstüne taviz verileceğini düşünüyorum. Hatta 2023 yılına kadar bile bir takım tavizler verilebilir. Zaten yirmi senedir gizliden ve açıktan verilen tavizlerde var.

Verilenler Bazı Tavizler!

İstanbul Sözleşmesini kabul etmek bir tavizdir. Tohumculuk Kanunu bir tavizdir. Zinanın serbest kalması bir tavizdir. Dünya Sağlık Örgütünün Türkiye’de şube açması ve Covid-19 pandemisiyle mücadelede DSÖ’nün dayatmalarıyla hareket edilmesi bir tavizdir. İMF’ye borcumuz silindiği halde, İMF’nin zamanında dayattığı ekonomi politikalarının devam ettirilmesi bir tavizdir. Domuz Eti satışının ve Domuz yetiştiriciliğinin serbest edilmesi bir tavizdir. Eşcinsellerin örgütlenmelerine ve Eşcinsel ilişkilere serbestlik verilmesi bir tavizdir. özelleştirme ve yap-işlet-devret politikalarıyla ülkeninin değerlerinin üç kuruşa satılması bir tavizdir. Yabancılara çok ciddi gayri menkul ve toprak satışları yapılması bir tavizdir.

Bu tavizler listesi böyle uzar gider ve tavizlerin devamıda gelecektir! Bunlar hiçbir şey! Sizler asıl gelecek tavizlerden korkun!

Türkiye’nin İçler Acısı Ekonomik Durumu

Türkiye adeta, ekonomik bir cendere içine girmiş durumdadır. Özelleştirme ve yap-işlet-devlet politikaları ile ülkenin değerleri yabancılara satılarak, ülke ekonomisi adeta 20 yılda imha edilmiştir. Devletin şu anda gelir kaynağının neredeyse tamamı, millete bindirilen vergiler ve cezalardır! Cumhurbaşkanı sürekli olarak faizle mücadele ettiğini söylemektedir ama devleti 20 senede faizli borç batağına soktular. Yani her zaman olduğu gibi söylemler farklı, eylemler farklı oldu. Ama insanlarımızın bazıları halen söylemlerin ardından sorgulamadan gidiyorlar ve eylemlere bakmıyorlar. Bu gerçeklerle yüzleşmiyorlar!

Damat Berat Albayrak Neden İstifa Etti?

Yazının başlığı, Damadın neden istifa ettiği ile alakalıydı ama ben bunun cevabını yazının sonuna sakladım. Çünkü Damat Berat Albayrak neden istifa etti? sorusuna cevap vermeden evvel, ülke ekonomisinin ve ülkenin siyasi durumunu anlamak lazımdı. Elbette her biri için uzun uzun yazmak lazım. Birkaç cümle ile izahı zaten mümkün değil!

Damat dediğimiz Berat Albayrak, herkesin bildiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müstakbel damadıdır. Hazine ve Maliye Bakanı olan damadın bu başarısızlığının bir şekilde örtbas edilmesi gerekiyordu. Çünkü damat, Erdoğan’ın yerine AKP’nin ve dolayısıyla Türkiye’nin başına geçmek için hazırlanıyordu.

Baktılarki ekonomi bir cendereye girdi ve gidişat açıkça devletin iflasını gösteriyor. Böyle bir iflasın, Berat Albayrak döneminde olması ise işlerine gelmez.

Önce bir algı oluşturdular. Berat Albayrak dış mihraklar ve içerideki işbirlikçileri tarafından hedef gösteriliyor ve ayağı kaydırılmaya çalışılıyor. Eğer Berat Albayrak’ın mücadelesi olmasaydı, Dolar 8.5 TL değil 20-30 TL olurdu. Eğer Berat Albayrak giderse Türkiye İMF önünde diz çöker…

Bu algıları yerleştirdikten sonra ülke ekonomisi iflas etmeden Berat Albayrak’ı istifa ettirdiler. Ekonomin başına ise AKP’nin emektarlarından birisi olan Lütfi Elvan’ı getirdiler. Muhtemelen aylar içerisinde Türkiye ekonomisi iflas edecektir ve bütün günahın vebali ise, kendisi döneminde ülke ekonomisi iflas ettiği için Lütfi Elvan’a yüklenecektir. Yani Lütfi Elvan bildiğiniz kurban edilmiştir. Ardından ise yeni bir algı oluşturulacaktır.

Berat Albayrak istifa etti, ülke ekonomisi bir yıl bile olmadan iflas etti!

Böylece Damat Berat Albayrak’ın açık başarısızlığından, oluşturacakları profesyonelce algıyla bir başarı meydana getirecekler! Bugüne kadar güya Berat Albayrak ülke ekonomisini ayakta tutmak için çok mücadele etmişte, o gidince ekonomi iflas etmiş! O başarılarıyla ekonomiyi ayakta tutmuşta, biz onun kıymetini bilememişiz gibi! Halbuki baş müsebbip olduğunu biz çok iyi biliyoruz!

Evet operasyon derin ve büyük! Uyanık olalım!

Yazımı bir Ak Trolün gülünç paylaşımıyla sonlandırıyorum. Kendisinin profilini gizledim. Ekran fotosunu aldım sizlerle paylaşıyorum. Yorum ise sizin!

derin operasyon

Yazan - Yavuz Şahin

Yavuz Şahin
Bir şeyi bilmek ve istemek başka, onu hayata geçirmek başka şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir