Covid-19 Bahane, Kriz Şahane!

Covid-19 Bahane, Kriz Şahane!

Dünya, küresel bir ekonomik buhrana doğru sürükleniyor. Bazı Ekonomistlerin analizlerine göre, bu yaşanması muhtemel ekonomik kriz, 1929 Küresel Ekonomik Buhran’dan bile daha sert olacaktır. Çünkü kağıt paraya dayalı ekonomik sistem gün geçtikçe daha derin bir şekilde yara almaktadır. Böyle bir kriz ortamında ise bütün piyasalar çakıldı. Altın, gümüş ve hatta Bitcoin bile sert düşüşler yaşadı. Enteresan bir şekilde Dolar yükseldi. Beklenen ekonomik kriz patlak verince anlaşılan o ki sebep olarak Covid-19 salgınını gösterecekler. Halbuki Covid-19 Bahane, Kriz Şahane!

FED, sınırsız parasal genişleme ve faizleri sıfırlama gibi politikalarla er ya da geç gelmesi kaçınılmaz olan ekonomik buhranı sadece ertelemekle yetiniyor. Çünkü faize ve altına dayalı olmayan kağıt paraya dayalı ekonomik sistem ciddi bir çıkmaza girdi. Şu bir gerçek ki, beklenen ekonomik kriz ertelendikçe; daha şiddetli bir şekilde Küresel Buhranı tetiklemektedir.

2008 yılındaki ekonomik kriz, parasal genişleme politikasıyla bastırılmıştı. Bu politika o zaman işe yaramış gibi gözükmüştü. Aslında işe yaramamış, kaçınılmaz büyük ekonomik buhranı sadece ertelemiştir. Hatta gelecekte daha şiddetli bir şekilde Küresel ekonomiyi vurmasına sebep olacaktır. O gelecek dediğim ise zaten şu an içinde bulunduğumuz 2020 yılıdır.

Balon bastırılınca patladığı gibi, yakın gelecekte ki ekonomik krizde öyle patlayacaktır!

İMF Başkanı Ne Düşünüyor?

İMF Başkanı Kristalina Georgieva 18 Ocak 2020 tarihinde yaptığı bir açıklamada, Dünya’yı yeni bir küresel buhranın beklediğini ifade etmiştir.

İMF’den daha önceleride Ekonomik Kriz ikazları gelmişti. Yine İMF Başkanı Kristalina Georgieva, Eylül 2019 tarihinde yaptığı bir açıklamada ise küresel ekonominin “senkronize yavaşlama” ile karşı karşıya olduğunu ifade etmiştir.

Daha eskilere gidecek olursak, Ekim 2014 tarihinde İMF tarafından yapılan bir açıklamada küresel konjonktür önündeki risklere dikkat çekilmiş, ekonomik kriz uyarısında bulunulmuş ve ekonomik büyüme tahminleride aşağıya çekilmişti.

Buradanda anlaşılacağı üzere özetle; Covid-19 bahane, kriz şahane!

Sert ekonomik kriz bağıra bağıra “Ben geliyorum!” Diyordu. Ama Bu krize yapıcı önlemler almak yerine, geçici çözümler üretildi ve krizin sadece ertelenmesi sağlandı. Günü kurtarıcı tedbirlerle, Küresel Krizin dahada derinden gelmesine sebep olundu! Beklenen büyük ekonomik krize ise Covid-19 tuz-biber oldu!

Ekonomik krizin bağıra bağıra geldiğini gösteren çok sayıda istatistik ve delil mevcuttur. Bütün delilleri tek tek yazmayada hacet yoktur.

Türkiye Beklenen Krizden Nasıl Etkilenecek?

Muhterem Cumhurbaşkanımız, Covid-19 salgınını atlatacağımızı ve bu salgından güçlenerek çıkacağımızı söylemişti. Allah aşkına söyleyin, bu sözleri stand up gösterisinde filan mı söyledi?

Türkiye zaten çok ciddi bir ekonomik zayıflık içerisinde ve ekonomimiz, tıpkı bir ince fidan dalı gibi kırılgandır. Hâl böyleyken, Türkiye Covid-19 salgınından ve patlak vermek üzere olan büyük ekonomik krizden nasıl dahada güçlenerek çıkacak?

Sanırım Türkiye’nin krizden nasıl etkileneceğini söylememe lüzum yoktur. Zira söylerek kimseye negatif enerji yüklemek istemiyorum ve kimseyi karamsarlığa sevk etmek istemiyorum. Allah bizi görünür-görünmez her türlü virüs belasından kurtarsın!

Yazan - Yavuz Şahin

Yavuz Şahin
Bir şeyi bilmek ve istemek başka, onu hayata geçirmek başka şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir