Önyargılı Olmak Kısa Film

Önyargılı Olmak Kısa Film adlı bu videolu konu ile sizlere önyargılı olmak hakkında kısa bir değerlendirme yapalım. Değerlendirmeyi okumadan önce lütfen videoyu dikkatle izleyiniz!

Önyargı, su-i zan! Dinimiz İslam’da suizan haram kılınmıştır. Ama ne yazıkki hem biz Müslüman toplumlarda, hemde Müslüman olmayan diğer toplumlar su-i zan oldukça yaygındır. Bu videoda anlatılmak istenense, ne yazık ki özellikle Batı toplumuna bir takım İslam düşmanı şer odakların aşılamış olduğu psikolojik alt yapıdır. Videoda sakallı ve İslâmi kıyafete bürünmüş bir adam ile takım elbiseli elit kıyafete bürünmüş bir adam var ve her ikisin elindede çanta var. Küçük kızıyla gezen bir anne sakallı ve İslâmi kıyafete bürünmüş olan adamı elinde çantayla görünce endişeye kapılıyor ve onun bir canlı bomba olabileceğini düşünüyor. Derken o anda aniden polis arabası gelip hızlıca duruyor ve arabadan inen polisler koşarak sakallı adama doğru gidiyorlar.

Buna şahit olan kadın hepten tedirginleşiyor. Ancak kadın, polislerin sakallı adamı kıskıvrak yakalayacağını düşünürken, polisler sarıklı adamın yanından koşarak geçiyorlar ve takım elbiseli, çantalı adamın peşine düşüyorlar. Polisleri farkeden takım elbiseli adam panikleyip tam kaçacakken, başka taraftan gelen polis tek hamlede kıskıvrak adamı yakalıyor ve polisler hemen takım elbiseli adamın üzerini çabucak arıyorlar. Takım elbiseli adamın üzerinden ve çantasından uyuşturucu hap paketleri çıkıyor. Küçük kızıyla endişeli bir şekilde olanlara şahitlik eden anne ise endişeli ruh halinden sıyrılıp şaşkınlığa bürünüyor. Biraz sonrada sakallı adamın hanımı ve çocukları yanına geliyor. Sakallı adam ailesiyle kucaklaşıyor ve küçük çocuklarından birini omuzlarına alıp ailesiyle birlikte yoluna devam ediyor.

Sonuç:

Bu kısa filmde anlatılmak istenen algı ne yazık ki Batı Dünyasında hakim durumda. Bunun sebebiyse ne yazık ki yine Batı’nın İslam düşmanı şer odaklarının desteğiyle, sözde İslam adına cihad ettiğini iddia eden ama uluslararası konjöktürde İslam dininin ve Müslümanların imajını zedeleyen DAİŞ, Boko Haram, El Kaide gibi terör örgütleridir. Bu örgütlerin gerek İslam topraklarında, gerekse özellikle Batılı ülkelerde sözde tevhid ve cihad adına gerçekleştirdikleri terör eylemleridir.

Oysa İslam dini barış, hoşgörü ve adalet dinidir. Ayrıca İslam kelimesinin anlamıda barış demektir.

Bu kısa film videosu, İslam dini hakkında Batı Dünyasında ki yaygın algıya cevap niteliğinde başarılı ve çok anlamlı olmuştur. Hazırlayanlardan Allah razı olsun!

Yazan - Yavuz Şahin

Yavuz Şahin
Bir şeyi bilmek ve istemek başka, onu hayata geçirmek başka şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir