Enflasyonun Sebebi Üç Harfliler mi?

Enflasyonun Sebebi Üç Harfliler mi?

Enflasyonun Sebebi Üç Harfliler mi? Diye sorunca sakın yanlış anlamayınız. Burada kastettiğim üç harfliler, cinler değildir. BİM, ŞOK, A101 gibi market zincirleridir. Bu aralar Ak Trol partizanlar, aşırı pahalılığın sebebinin bu market zincirleri olduğuna resmen iman etmiş gözüküyor ve hatta acebül acayip bir şekilde boykot dahi ediyorlar. Neymiş efendim? Bundan sonra BİM ve diğer üç harflilerden alışveriş yapmayacaklarmış!

İnsanoğlu ne kadarda manipülasyona son derece müsaittir cidden şaşırıyorum. Azıcık aklı selim ile düşünen bir insan, ortada dönen komedyanın farkında olur. Bu komedyaya güleyim mi, ağlayım mı yoksa küfür mü edeyim? Diye nasıl bir tepki vereceğini şaşırır. Çünkü son derece trajikomik bir durumdayız.

Bu Ak Trol insanlar neden olayların perde arkasını araştırmazlar? Neden İzledikleri belli başlı yandaş medyaların yalanlarına bu kadar çabuk inanırlar? Neden onlarla aynı kanaatte olmayan, onlarla aynı çizgide olmayan insanlara düşman olurlar? Ortada dönen kocaman tiyatroyu nasıl göremezler?

Devlet güya marketlere ayar veriyormuş. Yahu buna kargalar bile güler! Serbest Ticaret Antlaşması diye bir şey var. Devlet istese de bunlara müdahale edemez. Hiçbir markete depolarında tuttukları ürünler sebebiyle ceza kesemez. Bunları yapsa bile hukuki bir karşılığı yok! Diğer kesilen cezalar ise sadece şov amaçlıdır. Azıcık aklınızı kullanın yahu!

BİM ve diğerleri, fiyatların fahiş şekilde artmasından dolayı resmen günah keçisi ilan edildi ve bütün Ak Troller BİM’e saldırıyor. BİM’den artık alışveriş yapmayacaklarmış. Bu iki ruhluluk değil mi? Sizler bugüne kadar neden BİM’den alışveriş yapıyordunuz? Daha ucuz olduğu için değil mi? Şimdi nereden alışveriş yapacaksınız? Mahalle bakkalından veya başka marketten yapsanız daha pahalı değil mi? Yahu sizin oralardan alışveriş yapmaya gücünüz yeter mi?

O halde sizin BİM Marketleri, pahalı olduğu için ve sürekli fiyatları artırıyor diye topa tutmanız boşa çıkmış oluyor. Çünkü kaçınılmaz olarak daha pahalı marketlerden ya da bakkallardan alışveriş yapacaksınız. Daha doğrusu yapamayacaksınız ve yine gidip seve seve BİM Marketlerden alışveriş yapacaksınız!

BİM Marketler Neden Gündemde?

Öncelikle bu BİM marketler meselesini biraz açmamız lazımdır. BİM Marketler neden gündemde? Ne oldu da iktidar birden birden bire BİM Marketleri hedef tahtasına oturttu? Ne oldu da bütün Ak Troller birden bire BİM Marketlere boykot çağrısı yapmaya başladı? BİM CEO’su, Ak Trol medyanın ve Ak Trollerin çarpıttığı gibi millete ve devlete kafa mı tuttu?

Devlet ülke ekonomisini o kadar kötü yönetiyor ki… piyasada hiçbir şeyin fiyatlarının artışına engel olamıyor. Seçimlerde yaklaşıyor ve milleti en çok etkileyen gıda enflasyonudur.

Ak Trol medya tarafından gıda enflasyonunun müsebbibi olarak ta üç harfliler olarak adlandırılan BİM, A101, ŞOK gibi marketler gösteriliyor. Bu market zincirlerinin FETÖ ile ilişkilerinin olabileceği, bu sebepten dolayı da devletin bunlara el atması gerektiği yönünde propaganda yapıyorlar.

Önüne gelen herkesi FETÖ’cü olarak suçlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de; üç harfli marketlerin FETÖ irtibatlarının araştırılması gerektiğini söyledi. Yani FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılmasına defalarca mecliste red oyu verenler, FETÖ’yü marketlerde arıyorlar. Güler misin yoksa ağlar mısın?

BİM CEO’su ve aynı zamanda Gıda Perakendecileri Başkanı olan Galip Aykaç, İktidar kanadının kendilerine yapılan bu suçlamalarına daha fazla dayanamayarak tepki göstermiştir. Bundan sonra onlara anladıkları dilden konuşacağını, FETÖ ile irtibatlandırmalarından korkmadıklarını, hadsiz ve densiz olduklarını, bu ülkenin temel taşı olduklarını ve onların güçlerinin yetmeyeceğini beyan etmiştir.

Galip Aykaç’ın Açıklamasının Tahlili

Tabi Galip Aykaç böyle bir tepki gösterince Ak Troller hemen yeni bir propaganda başlattılar. Sanki Galip Aykaç, devlete ve millete hakaret etmiş, devlete posta koyup kafa tutmuş gibi bir algı oluşturmaya çalıştılar.

Oysaki adamın muhatabı BİM, A101, ŞOK… marketlerinin FETÖ ile bağlantılı olduğunu iddia eden Devlet Bahçeli ve bazı siyasiler ile, Ak Trol medyası ve gazetecileridir. Devlete posta koyduğu ya da meydan okuduğu da yok. Devlete ve millete hakaret ettiğide yok.

Galip Aykaç böyle bir açıklamadan sonra gündeme oturup İktidar kanadı tarafından linç edilince, diğer market zincirleri açıklama yaptılar. Yapılan açıklamalarda Galip Aykaç’ın haddini aştığı, Gıda ve Perakendeciler Derneği Başkanlığından istifa etmesi gerektiğini söylediler. Zaten nasıl destek verebilirlerdi ki? O kadar yürekleri var mı?

Galip Aykaç’ta, Gıda ve Perakendeciler Derneği Başkanlığından istifa etmiştir.

İktidarın Mafya Kanadına Ne Oluyor?

Kürşat Yılmaz isimli geçtiğimiz aylarda hapisten çıkan ve Devlet Bahçeli tarafından da kahraman ilan edilen bir mafya lideri var. Bu şahıs, Galip Aykaç’ı, güvendiğiniz güçlerle birlikte tuttuğunuz köşe başları mezarınız olur. Diyerek resmen tehdit etti.

Tabi tehdit eden sadece Mafya Lideri Kürşat Yılmaz değil. İş camiasından da tehditler geldi. Aybimaş Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Ayan, BİM CEO’su denen cino, devlet büyüklerimize büyük bir hadsizlik yapmıştır. Kardeşlerimiz ona haddini bildirecektir. Şeklinde bir açıklama yapmıştır. Acaba kendi marketlerinde fiyatlar ne durumda araştırmak lazımdır.

Diğer bir tehdit ise, Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu tarafından gelmiştir. Tabi daha birçok tehdit eden kimse var.

Bunlar devlet mi oluyorlar da, insanları bu şekilde tehdit ediyorlar? Burası Muz Cumhuriyeti mi? Herkes önüne geleni tehdit ediyor, ekmeğine taş koyuyor yahut öldürüyor! Yargı ise bu konuda neden harekete geçmiyor? Ya da harekete mi geçemiyor?

Murat Kavuncu’nun açıklamaları çok enteresandır. Kendisinin ve ekibinin gece gündüz canlarıyla ve kanlarıyla mücadele verdiklerini söylüyor. Bu mücadelede çokta bedel ödediklerini söylüyor. Yahu 20 yıldır bu neyin mücadelesi? Daha çok ekmek ve daha çok köftenin mücadelesi mi?

Bunların din, vatan, bayrak, millet acaba gerçekten umurlarında mı?

Aynı devlet, Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkanı olan bu Murat Kavuncu isimli şahsa, yaklaşık 1.5 ay evvel 4 TL olan ekmeğin neden %25 zam ile 5 TL olduğunun da hesabını sordu mu? Bu şahsın ve ekibinin de FETÖ ile irtibatının olabileceğini düşündü mü? İşte bunlar böyle iki ruhlular!

Enflasyon Neden Yüksek?

Yeterli seviyede ekonomi bilgisi olmayanlar zannediyor ki, enflasyon sadece dövizin ve benzinin artmasından dolayı olur. Çünkü diyorlar ki, aylardır döviz ve benzin yatay durumda olduğu halde marketteki fiyatlar sürekli yükseliyor.

Bunlar meseleye at gözlükleriyle baktıkları gibi, fiyatların sadece marketlerde yükselişte olduğunu zannediyorlar! Oysaki fiyatlar her sektörde sürekli olarak artış yaşıyor. Vergiler yüksek, üretim maliyeti yüksek. Elektrik faturalarına son bir yılda %399 zam yapıldı. Doğalgaz faturalarına son bir yılda %164 zam yapıldı.

Kışa girmeden evvel Eylül ayında elektrik faturasına %25 zam, doğalgaz faturasına ise %20 zam yapıldı. Tam kış gelince geçen senede art arda böyle zamlar yapılmıştı? Bu zalimlik değil mi? O kutsadığınız devlet neden bunları görmüyor?

Bu faturalar haricinde yap işlet devret modeliyle yapılan ve fahiş ücretlerle geçişi olan yollar, tüneller ve köprüler… enflasyonu tetikleyen bir diğer önemli faktörlerdir.

Ayrıca çalışanların maaşları ve masrafları, nakliyat ücretleride enflasyonu ciddi şekilde tetikler. Temel mantık olarak, üretim sürecinde ki işçi maliyeti, doğalgaz ve elektrik tüketimi maliyeti, TL’nin değer kaybetmesinden dolayı artan ithalat maliyeti, nakliyat ve benzin maliyeti, yol geçiş maliyeti, vergi maliyeti… ne kadar artarsa; enflasyonda o kadar artar!

Yani enflasyonun müsebbibi, üç harfli marketler değildir. Ak Trollerin kutsadıkları devleti yöneten iktidardır. Ama hem ekonomi mükemmel diyorlar, hem de ekonomik beceriksizliklerinin günah keçisini arıyorlar! Bu iki ruhluluk değilde nedir?

Siyasi Partilere Hazine Yardımı

İktidarın ne kadar da iki ruhlu olduğunu güneş gibi parlak bir şekilde ortaya koyan en büyük mevzulardan birisi, Siyasi Partilere yapılan hazine yardımıdır. Öncelikle Siyasi Partilere yapılan hazine yardımlarının geçen sene ne kadar, bu sene ne kadar olduğuna bakalım.

AKP, 2022 yılında 280.3 Milyon TL hazine yardımı almışken, 2023 yılında 1 Milyar 961.3 Milyon TL hazine yardımı alacak!

CHP, 2022 yılında 149.1 Milyon TL hazine yardımı almışken, 2023 yılında 1 Milyar 43.9 Milyon TL hazine yardımı alacak!

HDP, 2022 yılında 77.1 Milyon TL hazine yardımı almışken, 2023 yılında 539.5 Milyon TL hazine yardımı alacak.

MHP, 2022 yılında 73.1 Milyon TL hazine yardımı almışken, 2023 yılında 511.5 Milyon TL hazine yardımı alacak.

İyi Parti, 2022 yılında 65.6 Milyon TL hazine yardımı almışken, 2023 yılında 459.2 Milyon TL hazine yardımı alacak.

Bu tablo iki ruhluluğun tablosudur! Geçen yıl ile bu yıl arasındaki hazine yardımı arasında 6 kat civarında, yani %600 civarında fark var!

Burada en çok acı verende nedir biliyor musunuz? Eli kanlı din, devlet, bayrak ve vatan düşmanı olan PKK’nın siyasi ayağı olan HDP’nin, milletin vergilerinden bu kadar hazine yardımı almasıdır!

Enteresan bir şekilde hiçbir siyasi partide bu hazine yardımlarına karşı çıkmıyor! Bunlar zaten alayı iki ruhlu! Hepsinin aldıkları yardımları kendi adıma haram ediyorum!

Üç Harflilerden Neredeyse Hiç Alışveriş Yapmıyorum

Yazılacak çok şey olmasına rağmen bu kadarla iktifa ediyorum. Sanırım meselenin hakikatını anlamak isteyene bu kadarı kafidir. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna azdır.

Bu makalemdeki amacım Üç Harfli marketlerin avukatlığı yapmak değildir. Ben oluşturulan algı operasyonunu ve komedi tiyatrosunu, iktidarın iki ruhluluğunu ortaya koymak için bu makaleyi yazdım.

Ayrıca ben Elhamdülillah orta halli bir vatandaşım ve neredeyse hiç BİM, A101, ŞOK gibi marketlerden alışveriş yapmıyorum. Migros, Carefour SA gibi marketlerden de neredeyse hiç alışveriş yapmıyorum. Ben pazardan alışveriş yaparım, doğal açık ürünler satan esnaftan alışveriş yaparım, bir din kardeşimin marketi var oradan alışveriş yaparım. Kalitesiz ürünleri de almam!

BİM’den en son geçen sene zannedersem Eylül-Ekim aylarında arpacık soğanı almak için girdim. O da, hiçbir yerde bulamadım ve o gün pazarda kurulu değildi. Mecbur orada olduğunu duydum gittim aldım. O gün yemek için lazımdı.

Yani ben senelerdir zaten üç harflileri zaten boykot ediyordum!

Millet algı operasyonlarına karşı uyanık olmalıdır. Bir toplumun bu kadar kolay ve çabuk manipüle edilmesi, o toplumun eğitim seviyesi açısından, zeka ve akıllılık açısından ne kadarda geri kaldığının alametidir. Vesselam!

Yazan - Yavuz Şahin

Yavuz Şahin
Bir şeyi bilmek ve istemek başka, onu hayata geçirmek başka şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir