Türkiye Resmen Ponzi Sistemiyle Yönetiliyor

Türkiye Resmen Ponzi Sistemiyle Yönetiliyor

Ne yazık ki güzel ülkemiz Türkiye resmen ponzi sistemiyle yönetiliyor. Ponzi sistemi nasılki şişer şişer, bir yerde patlar. İşte devlette böylesi feci tehlikeyle karşı karşıya! Nitekim, Ya AKP patlayıp çökecek yada devlet! Allah sonumuzu hayreylesin. Gafillerin gözlerini açsın! Bir bela bin nasihatten evladır. İlla bela ile mi gözlerimiz fal taşı gibi açılmalıdır?

Ponzi Sistemi Nedir?

Ponzi Sistemi Nedir? Sorusuna cevap vermek yerine, hem yarın öbür gün dolandırılmamanız adına genel kültür olsun diye, hemde devletin nasıl ponzi sistemiyle yönetildiğini anlamanız açısından size, Ponzi sistemini güzelce anlatan bir videoyu paylaşıyorum. Mutlaka izleyiniz!

Türkiye Ponzi Sistemiyle Nasıl Yönetiliyor?

“Türkiye resmen ponzi sistemiyle yönetiliyor” dedik. Peki ama nasıl oluyor da koskoca bir devlet ponzi sistemiyle yönetiliyor.

Çok basit!

Azıcık mevki makam sahibi olanlar eşlerini, dostlarını akrabalarını devletin kurumlarına işe alıyorlar veya onlarında makam ve mevki sahibi olmalarını sağlıyorlar. Her devlete kapak atan ve iktidarın gücünden beslenende kendisiyle beraber yakın akrabalarını ve çevresini bir şekilde devletin içine alıyor. Bu kervan böyle yürüyor. Nasılda ponzi sistemindeki mantığa benziyor! Bu ponzi sistemi en iyi, bütün partilerin yönettikleri belediye teşkilatlarında ve siyasi parti teşkilatlarında işliyor!

Ülkemizde ne yazık ki akraba, eş, dost kayırmacılığı her zaman vardı. Son yirmi senedir ise hiç olmadığı kadar var ve adeta af edersiniz bu işin boku çıktı! Eş, dost, akraba kayırmacılığı belli ölçüde oldum mu göze batmaz ama yaşadığımız dönemde öyle bir hale geldi ki, adeta ponzi sistemine döndü. Neredeyse her mevki makam sahibi olan kimse akrabalarını ve yakın çevrelerini de devlete işe sokuyor ve onunda mevki makam sahibi olması için önünü açıyor. Sürekli bu döngü böyle devam ediyor. Ehliyet soran yok! Ehliyetin yerini tamamen liyakat almış.

Bu konuyla ilgili uzun uzun yazı yazmaya gerek yok. Devletin ekonomisi uçurumdan aşağı yuvarlandığı halde, akraba kayırmacılığı sebebiyle halen ekonomiyi yönetmeye devam eden ehliyetsiz kişi bizim için en büyük örnektir. Devlet içerisindeki ponzi sisteminin kurucusu ise zaten devletimizin cumhurbaşkanı ve AKP’nin kurucu daimi başkanıdır. Bu silsise ne yazık ki en tavandan en tabana kadarda devam etmektedir ve etmeyede devam etmektedir.

Bu Ponzi Sisteminin Sonu Ne Olacak?

Peki bu ponzi sisteminin sonu ne olacak? Bildiğimiz ponzi sisteminin sonu ne oluyorsa, aynı şey olacak! Yani devletimiz büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Önümüzde iki seçenek var. Üçüncüsü ise yok. AKP içindeki bu ponzi sistemi; ya AKP’nin tarihe karışmasıyla sonuçlanacak, ya da Allah korusun! Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihe karışmasıyla sonuçlanacak! İlla üçüncü bir seçenek söylenmesi gerekirse de, AKP mutlak olarak çökecek, devlet ise yıllar boyunca yokluk ve çaresizlik içinde yaşayacaktır. En iyi seçenek ise birinci seçenek. İnşallah sadece AKP tarihe karışır.

Ancak AKP’nin çökmeside bir anlam ifade etmiyor. Ne yazık ki diğer siyasi partilerde umut verici değiller. AKP’deki kadar olmasa bile, ne yazık ki bütün siyasi partilerde akraba, eş, dost kayırmacılığı mevcut. Bugün Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden biriside, devlet içerisindeki önü alınamaz bu ponzi sistemi olmalıdır. Halk buna şiddetle tepki göstermelidir. Zira halkın tepki göstermesiyle bu gidişata büyük oranda dur denebilir.

Benim görüşüm; devlet içindeki önü alınamaz noktada olan bu ponzi sistemi, milli güvenlik tehdididir! Eş, dost, akraba kayırmacılığı konusunda yapıcı bir kanun hazırlanmalı ve devlet içinde ehliyetsiz liyakatın önüne geçilmelidir.

İki cihan Sultanı Muhammedül Emin olan Peygamber Efendimiz (aleyhisselatüvesselam) bir hadisi şerifinde ne güzel demiştir:

İşi ehline vermeyince kıyameti bekleyiniz!

Liyakat illa olmalıdır. Ama liyakat şahsa veya bir siyasiye partiye değil, devlete ve millete olmalıdır. Ama ehliyetsiz liyakat, felakettir!

Yazan - Yavuz Şahin

Yavuz Şahin
Bir şeyi bilmek ve istemek başka, onu hayata geçirmek başka şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir