Faiz Sebep mi Sonuç mu?

Faiz Sebep mi Sonuç mu?

Faiz Sebep mi Sonuç mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan sürekli olarak, faiz sebep, enflasyon sonuç şeklinde buyuruyor. Ancak Erdoğan’ın bu tespiti ne kadar doğru? AKP’yi destekleyenler, Erdoğan’ın bu tespitinin sağlamasını yaptılar mı? Faiz haram, faizle ilgili nas var dediler. Ancak peşinden kur korumalı mevduat diye bir sistem çıkardılar.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı denen sisteme baktığımızda acayip bir durum ortaya çıkıyor. Parasını faize yatıranların bu paraları kur karşısında ezilmesin diye resmen koruma altına alınmış. Bunun bir diğer tarifi ise, paranı haram olan faize yatırırsan sana devlet destek verecek.

Ancak paranı üretime yatırırsan, devlet seni ağır vergiler ve yüksek faizli krediler altında ezecek. Üstelik senden aldığı ağır vergileri ve yüksek faizli kredilerin ödemelerini, parasını faize yatıranlara aktaracak. Yani işleyen paraya destek yokken, faizde yatan ve ülke ekonomisine hiçbir katkısı olmayan paranın devlet tarafından değeri korunuyor.

Faize Bile Tesettür Giydirdiler! Başlıklı makalemi okumak için başlığın üzerine tıklayabilirsiniz!

Faiz sebep mi Sonuç mu? Yani faiz arttığı için mi enflasyon artıyor? Faiz sebep enflasyon sonuç demeden önce bunu düşünmek gerekir. Enflasyon nedir? Bir üründeki hissedilir seviyede ve sürekli artış durumudur. Kapitalizm sistemde çok üretmek için çok tüketmek gerekir.

O yüzden reklamlar aracılığıyla insanlar sürekli tüketime teşvik edilir. Ekonomi, üretim ve tüketim dengesine bağlıdır. Aşırı tüketim ise enflasyona, paranın değer kaybetmesine sebep olur. Paranın değerinin korunması içinde faiz oranları yükseltilir.

Aşırı tüketimin tek bir sebebi vardır. O da ihtiyacından fazla alışveriştir. Gösteriş için yapılan alışveriştir. Aşırı tüketimin bir diğer adı ise israftır. Haram olan aşırı tüketim (israf), enflasyona sebep oluyor. Enflasyonla para değer kaybedince, paranın değerini korumak için diğer bir haram olan faiz sürekli yükseltiliyor. Neden? Paranın değerini korumak için!

Kapitalist ekonomilerde; aşırı tüketim enflasyona, enflasyon paranın değer kaybetmesine, paranın değer kaybetmesi ise faize sebep olur. Bu döngü ne zaman kısır döngü haline gelirse, ekonomik kriz patlak verir. Kapitalist ekonomilerde o yüzden ortalama her 10 yılda bir kriz yaşanır.

Faiz Sebep Enflasyon Sonuç Değildir

Faiz Sebep Enflasyon Sonuç Değildir. Çünkü faiz, ekonomide yaşanan hataların bir neticesidir. 20 yıldır yapılan bu hatalar nelerdir? Parayı doğru bir şekilde yönetememektir. Hem kamu hem de halk parayı aşırı tüketim ile israf etmiştir. Bu israfta en nihayetinde enflasyona ve paranın değerini kaybetmesine sebep olmuştur.

Tüketim üzerine dizayn edilen bir ekonomi sürdürülebilir değildir. Üretim üzerine dizayn edilmesi de yeterli değildir. Aşırı tüketim demek, ithalat demektir. Sürekli ülkeden döviz çıkması çıkması demektir. Tüketilen birçok ürün dışarıdan ithal ediliyor.

Zaten bir ülkenin kendi parasının, başka bir ülkenin parasına bağımlı olması başlı başına bir meseledir. Tüketilen ürünlerin çoğunluğunun ithal edilmesi de, o ülkede üretimin yetersiz olduğu anlamına gelmektedir. Bu ikisi birleşirse enflasyon ve özellikle paranın değer kaybetmesi kaçınılmaz oluyor. Paranın değerini, insanların alım gücünü korumak içinse faiz artırımı yapılıyor.

İnsanlar tüketiyorlar ama tüketmek için kendi kazançları ve birikimleri yeterli gelmiyor. Daha fazla tüketmek için faizli borç kredi çekiyorlar. Böylece daha fazla tüketiyorlar. Daha fazla tükettikçe enflasyon artıyor, para değer kaybediyor. Enflasyon ve paranın değer kaybetmesini baskılamak içinde faiz artırımı yapılıyor. Bu kısır döngü bir noktada patlayınca ekonomik kriz meydana geliyor.

Özetle, ben ekonomistim ekonomi benden sorulur ve faiz sebep enflasyon sonuç diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda ciddi bir yanılgı içerisindedir. Kendisi yanıldığı yetmiyormuş gibi, kendisine güvenen ve inanan AKP’yi destekleyenleri de yanıltmaktadır.

Ekonomi dinamiklerine baktığımız zaman şunu görmekteyiz. Faizin yüksek olmasının sebebinin, paranın hem devlet hem de millet tarafından doğru bir şekilde yönetilememesinin bir sonucu olduğunu görmekteyiz.

Peki bizim gayemiz faizi düşürmek ve enflasyonu tek hanelere indirmek mi olmalıdır? Yoksa temelinden çükür ve haram olan bu sisteme karşı alternatif bir sistem mi kurmak olmalıdır?

Dr. Mahfi EĞİLMEZ’in kendi web sitesinde yazdığı, Enflasyon ile Faiz İlişkisi başlıklı makalesini okumak için başlığın üzerine tıklayabilirsiniz. Söyleyin lütfen! Faiz Sebep mi Sonuç mu?

Yazan - Yavuz Şahin

Yavuz Şahin
Bir şeyi bilmek ve istemek başka, onu hayata geçirmek başka şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir