Berat Albayrak İstifa Etmeli midir?

Berat Albayrak İstifa Etmeli midir?

Bugünkü yazımın konusu, Berat Albayrak istifa etmeli midir? Sorusuna cevap bulmak olacaktır. Zira twitter gündeminde dün akşam iki tane hash tag oluşturuldu. Bunlardan biri lehte, diğeride aleyhte. Şimdi yazıma bir hadisi şerifle başlamak istiyorum.

Peygamber Efendimiz (sav) bir hadisi şerifinde şöyle buyurdular:

“Emanet ehli olmayan kimseye verildiği zaman Kıyameti bekle!”

Berat Albayrak şüphesiz ki işinin ehli olmayan ve çokça tartışılan bir bakandır. Kendisi acaba Cumhurbaşkanının müstakbel damadı olmasaydı, bakan olmayı rüyasında görebilir miydi?

Ülke ekonomisine baktığımız zaman, krize ve iflasa sürüklendiğimizin dağdaki çoban bile farkındadır! Hâl böyle iken, ekonominin her geçen gün kötüye gittiği bir dönemde, ekonomiden sorumlu olan bir bakanın neden kahramanmış gibi savunulduğunu anlamak güçtür. Bunu empati kurup anlamaya çalıştım psikolojim bozuldu. Ekonomi kötü yönetiliyor. Ülkedeki bütün ekonomistler bu gidişatın sonunun kaçınılmaz kriz ve iflas olduğunu, çok acil tedbirler alınması gerektiğini bas bas bağırıyor. Ama dinleyen yok!

Sadece AKP değil, bütün siyasi partiler, benim partim ve diğerleri, kafasına bürünmüşler. Partiler arasında bütün istişare kapıları kapalıdır. Gerçi istişare etseler ne olacak? Şu anda hiçbir siyasi parti, misyon ve vizyon sahibi değildir. Bana göre şu anda hiçbir siyasi parti ülkeyi yönetmeye ehilde değildir. Siyasi partilerin haricinde alanında uzman ama muhalif olan kimselerde var olan birçok hataları söylüyorlar. Ama onlarıda dinleyen, hatta duyanda yok.

Ekonomide yaşanan sayısız sorun ve çatlak herkesin malumudur. Ülke ekonomisi kamuoyu gündemini o kadar çok meşgul etmektedir ki, artık herkes ekonomi hakkın az çok bilgiye sahip hale gelmiştir.

Diyorlar ki eğer Berat Albayrak olmasaydı; Dolar 10 TL, Euro ise 12 TL olacaktı. Ama Berat Albayrak’ın başarılı ekonomi yönetimi sayesinde Doların bu kadar yükselmesi engellendi.

Buna kargalar bile güler!

Bende diyorum ki; Berak Albayrak Doların 10 TL, Euro’nun ise 12 TL olmasını engellemedi, sadece geciktirdi! Günü birlik, yani sadece günü kurtarmaya yönelik suni tedbirlerle kaçınılmaz çöküşü sadece geciktirdi! Geciken kriz ise ekonomiyi daha sert vuracaktır. Çünkü geciktikçe sertliğide artacaktır.

Döviz ve Emtia her patladığında, BİST100 her çakıldığında; ülke ekonomisinin kötü yönetimi gündeme gelir. Sonra derlerki bunların hepsi dış güçlerin ekonomik saldırısı ve ülke ekonomisi o yüzden bu şekilde kötü oluyor!

Aslında Başarısızlıklarını İtiraf Ediyorlar

Evet! Aslında başarısızlıklarını itiraf ediyorlar! Peki nasıl itiraf ediyorlar?

“Eğer Berat Albayrak olmasaydı Dolar 10 TL, Euro ise 12 TL olurdu.” şeklindeki bahaneler, başarısız bir ekonomi yönetiminin en önemli itirafıdır. AKP’nin, dolayısıyla Hazine ve Maliye Bakanlığının ayakları yere basan, kısa-orta-uzun vadeli bir ekonomi stratejisi yoktur. Bu sebeple de günü kurtarmaya yönelik swap anlaşmaları gibi, yurtdışına para çıkmasını önlemeye yönelik tedbirler gibi suni politikalarla döviz ve emtianın patlamasını engellemeye çalıştılar. Gittikleri yere kadar gittiler. Ancak bir yere kadar engelleyebilirler. Bu şuna benzer. Tanzikli su fışkıran bir kapak vardır ve kapak yerinden çıkmak üzeredir. Birileride yerinden çıkmasın diye kapağa sıkıca baskı yaparlar ama güçleri bir yerde biter ve basınca dayanamazlar. Hep tanzikli su patlar, hemde o kapağı tutanlar zarar görürler. İşte Berat Albayrak’a başarı olarak atfedilen durumda bundan ibarettir. Zaten ekonomiyi iyi yönetmiş olsaydı bizim swap anlaşmalarıyla uğraşmamıza gerek kalmazdı. Yurtdışına para kaçırma tedbirleri almamıza gerek kalmazdı.

Döviz ve emtia her patladığında, BİST100 endeksi her çakıldığında; suçu hemen dış güçlere atarlar ve dış güçlerin ülkemizin ekonomisine yapmış olduğu operasyon derler. İyi de adama sorarlar, Ülke ekonomisi madem ki dış güçlerinin operasyonlarıyla zayıflatılmaya ve yıkılmaya müsait, o halde 18 senelik iktidarınız boyunca niçin ülke ekonomisini güçlendirip tedbir almadınız? Evet böyle bir soruyu sormak acaba AKP’yi körü körüne destekleyenlerin aklına geliyor mudur?

Özetle söylemek gerekirse, ülkemizde çok sayıda yetişmiş, alanının ehli olan ekonomist ve alanında uzman akademisyenler mevcuttur. Bunlar arasında ön planda olan isimlerde mevcuttur. Aralarından en uygun olan birisinin derhal Hazine ve Maliye Bakanlığına atanması ve ehil bir kadronun oluşturulması ise elzemdir. Berat Albayrak ise kenara çekilmelidir ve kayınpederi olan Cumhurbaşkanımıza başka alanlarda destekçi olacaksa olmalıdır. Ben yerinde olsam ölene kadar hiçbir işe burnumu sokmazdım. Ekonominin ehliyetsiz kimselere emanet edilmesi asla kabul edilemez.

Bir liderin en önemli vasıflarından birisi, işini ehline teslim etmesidir. Ama bugün devlet kurumlarının tabandan tavana işinin ehli olmayan insanlara teslim edildiğine ibret alarak ve üzülerek şahitçi oluyoruz!

Yazan - Yavuz Şahin

Yavuz Şahin
Bir şeyi bilmek ve istemek başka, onu hayata geçirmek başka şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir