Diplomatik Rezalet ve Affedilmez Muamele!

Diplomatik Rezalet ve Affedilmez Muamele! Ne söyleyeceğimi bilemiyorum! Sadece üzülüyorum ve öfkeleniyorum! Suriye’de onlarca askerimizi şehit eden Rusya ile en başka Putin’in ayağına gitmek suretiyle anlaşma yapmak bir diplomatik rezalettir.

Düşünsenize! İki devlet birbiriyle savaşıyor ve görüşmeler, taraflardan birinin başkentinde yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyetinin Rusya başkenti olan Moskova’ya gitmesi, tamamen büyük bir hatadır.

Diplomatik görüşmeler üçüncü bir ülkede gerçekleştirilebilirdi!

Moskova’nın ayağına gidilince, onlarda Türkiye’nin en tepesindeki ismi olan Cumhurbaşkanımızı ve Türk heyetini salonda ayakta beklettiler.

Salondaki tablolarda dikkat çekti! Ayrıca Erdoğan ve Putin görüşmesinin yapıldığı salondaki heykel, Kraliçe Katerina’ya aittir!

Kraliçe Katerina, Osmanlı sultanı Birinci Abdülmecid Han döneminde Osmanlı İmparatorluğundan savaşla toprak almıştır. Osmanlı Ordularını ise 11 kez yenmiştir!

Kraliçe Katerina heykeli, Putin’in görüşme salonunda daha önceleride vardı. Türkiye ile yapılan görüşmeye özel olarak o heykel oraya konulmadı. Ama Rusya basınında yayınlanan görüntüler, Türkiye’ye adeta bir mesaj niteliği taşımaktadır. Rusya, Türkiye’yi bu şekilde adeta aşağılamış ve küçük düşürmüştür! Cumhurbaşkanımızın ve Türk Heyetinin, Putin’in ayağına gitmesi o yüzden diplomatik rezalettir.

Eğer görüşme üçüncü bir ülkede gerçekleşseydi; hem iki dakika bekletme skandalı, hemde Katerina heykeli önünde yapılan kasıtlı çekimler ve Rus medyasında yayınlanması hadisesi yaşanmayacaktı! Ayrıca görüşmeler daha dengeli gerçekleşecekti ve şartlar eşit olacaktı. Ev sahibi Rusya olduğu için, yapılan diplomatik görüşmede psikolojik üstünlük Rusya’da oldu.

Diyecek bir şey bulamıyorum! Yorumu tamamen size bırakıyorum!

Çeçen Mücahidleri Gibi Dik Duramadık!

Çeçen mücahidlerinin lideri Zelimhan Yandarbayev, dönemin Rusya devlet başkanı Boris Yeltsin’e diplomatik ayar vermişti. Boris Yeltsin, görüşme masasının başında otururken, Çeçen lideri Zelimhan’ın masanın yanında oturmasını istedi. Ama Zelimhan, iki devlet başkanı gibi eşit ve karşılıklı oturmayı, aksi takdirde oturmayacağını ve konuşmayacağını söyledi ve bu konuda geri adım atmadı. Bunun üzerine Boris Yeltsin ve Zelimhan Yandarbayev, iki devlet başkanı olarak karşılıklı ve eşit şekilde oturup görüşme gerçekleştirdiler. Bu metanetin ve dirayetin zerresi var mı acaba bizimkilerde?

Erdoğan ve Türk Heyeti en başta bu bekletilmekten duyduğu rahatsızlı dile getirmeliydi. Görüşme salonundaki Katerina Heykelinin önünde Türk Heyetinin elleri bağlı şekilde durmasının önüne geçilmeliydi. Türk Heyeti; salonun diğer tarafında beklemeyi tercih ederek, heykelin tam önünde durmayabilirdi. Böylece Katerina heykelinin tam önünde elleri bağlı şekilde duran talihsiz bir poz vermemiş olurlardı. Ama akıllarına bile gelmemiştir!

Yazık! Koca Türkiye Devletinin imajını yerle bir ettiler! Daha bizi kim takar Allah aşkına?

Yazan - Yavuz Şahin

Yavuz Şahin
Bir şeyi bilmek ve istemek başka, onu hayata geçirmek başka şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir