Erdoğan ve Yazıcı Gerginliği İddiası

Erdoğan ve Yazıcı Gerginliği İddiası

Dün sosyal medya ve bazı haber kaynakları bir iddiayla çalkalandı. Bu iddia, Erdoğan ve Yazıcı Gerginliği İddiası. İddianın sahibi, Hürriyet gazetesi köşe yazarlarından Ak Parti’ye yakın isimlerden Abdulkadir Selvi.

Ak Parti seçim sonuçlarına ilişkin İstanbul’da, ertesi günde MYK toplantısında olmak üzere toplam iki tane sunum yapmışlar. Bu sunumlarda ise; Öcalan’ın mektubu, ekonomi, işsizlik, Suriyeliler ve YSK’nın seçimi iptal kararı üzerinde pek durulmamış.

Sunumlardan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eski arkadaşlarımızın ihanetine uğradık, sırtımızdan hançerlendik.” Şeklinde değerlendirme yapmış. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir ara, Ordu Havalimanında yaşanan Ordu valisi ve İmamoğlu gerginliği üzerinde durmuş ve “Yargının vereceği kararı ben şu anda bilemem ama yargının vereceği karar bu işte (İmamoğlu’nun) önünü kesebilir” demişti. Aynı fikri MYK toplantısında da dile getirince, Ak Parti genel başkan yardımcısı Hayati Yazıcı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerilim yaşanmış ve Hayati Yazıcı bunun hukuksuz olduğunu, yargı İmamoğlu aleyhinde karar verse bile belediye başkanının görevden alınamayacağını, en fazla kınama cezası verilebileceğini dile getirip tepki göstermiş.

Erdoğan ve Yazıcı Gerginliği İddiası Doğru mu?

Hürriyet gazetesi köşe yazarlarından olan Abdulkadir Selvi’nin Erdoğan ve Yazıcı gerginliği iddiası doğru mu? Diye sorulacak olursa, buna cevap vermek henüz erken derim. Çünkü bu iddiaya karşı henüz özellikle Hayati Yazıcı tarafından dahi cevap verilmedi. Lakin bu iddia üzerinden değerlendirme yapmak gerekiyor.

Öncelikle belirtmek isterim ki Ak Parti içindeki ayrılıkçı seslerin gürlüğü her geçen gün daha da artmaktadır. Ak Parti’den kopan etkin ve Ak Parti içinde nüfuslu kimselerin yeni bir parti kuracağı ve Ak Parti’yi böleceği iddiaları her geçen gün daha da kuvvetlenmektedir. Eğer Erdoğan ve Yazıcı gerginliği iddiası doğru değilse, bu iddianın arkasında kuvvetle muhtemel Ak Parti içindeki ayrılıkçı kimseler vardır. Abdulkadir Selvi ise Ak Parti’ye yakınlığı ile bilinen bir köşe yazarıdır ve o yüzden iddiası gündem oldu. Lakin Abdulkadir Selvi’nin bu ayrılıkçı kadroda olup olmadığı nereden bilinebilir. O yüzden bu gerginlik iddiasını direk doğru olarak kabul etmemek lazımdır. Doğruluğunu ise bize zaman gösterecektir.

Eğer Erdoğan ve Yazıcı gerginliği iddiası doğru ise, bu iddiayı en kuvvetlendirici delil, yakın gelecekte Hayati Yazıcı’nın Ak Parti genel başkan yardımcılığından azledilmesi veya kendisinin istifa etmesi olacaktır. İstifa ya da azledilme durumu söz konusu olmazsa, o zaman Hayati Yazıcı’nın durumu değerlendirilerek iddianın doğruluğu anlaşılmaya çalışılabilir.

Bendeniz şunu da yeri gelmişken belirtmek istiyorum. Ola ki Ak Parti’den kopan bir zümre yeni bir parti kurarsa yakın gelecekte, kimse o partiye ümit bağlamasın. Bozuk mayadan saf ekmek çıkmaz. Ak Parti’nin en güçlü olduğu dönemde en etkin olan bu isimler, zamanında bu ülke için umut olabilmişler mi de, yarın umut olabilecekler? Hali hazırda ise ülke için umut olabilecek bir siyasi oluşum ve parti henüz yoktur. Bendenizde o sebepten hiçbir siyasi partiyi desteklemem.

Yazan - Yavuz Şahin

Yavuz Şahin
Bir şeyi bilmek ve istemek başka, onu hayata geçirmek başka şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir